Mąka i jej rodzaje – podpowiadamy, którą makę wybrać

Mąka i jej rodzaje – podpowiadamy, którą makę wybrać

Mąka pszenna, żytnia, orkiszowa a może razowa? Dwie pierwsze możemy spotkać w prawie każdym sklepie spożywczym. Dodatkowo posiadają oznaczenia numeryczne typ 500, typ 650, typ 720 czy typ 2000 to tylko niektóre z dostępnych typów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć, które warto spróbować i czym tak naprawdę się różnią – podpowiadamy w poniższym artykule.

Mąka powstaje ze zmielenia ziaren zbóż. Im zboże jest bardziej oczyszczone tym mąka jest bielsza. Niestety im ziarno jest bardziej oczyszczone a więc pozbawione okrywy nasiennej („popularnych otrąb”) tym posiada mniej substancji mineralnych. A zawartość substancji mineralnych to główny czynnik klasyfikacji mąki na typy.

Typ mąki – co to jest?

Obecność w mące substancji mineralnych to główny czynnik podziału na typy mąk. Typ mąki określa zawartość soli mineralnych w 100 kg mąki i tak:

  • mąka pszenna typu 500 zawiera 0,5% substancji mineralnych w swoim składzie
  • mąka pszenna typu 650 zawiera 0,65% substancji mineralnych w swoim składzie
  • analogicznie mąka pszenna razowa typu 2000 zawiera 2% soli mineralnych w swoim składzie

Mąka razowa zawiera najwięcej soli mineralnych w swoim składzie ponieważ jest mielona łącznie z okrywą ziarna, która zawiera tych soli najwięcej. Mąki niższych typów są śnieżnobiałe ponieważ są pozbawiane okrywy ziarna przed mieleniem (są oczyszczane). Identycznie typ mąki ustala się dla mąk żytnich oraz orkiszowych.

Więcej na temat typów mąk oraz badania zawartości soli mineralnych w mące znajduje się w artykule: Mąka typu 500, 750, 2000 – co oznacza typ maki.

Zastosowanie poszczególnych typów mąk

Typów mąki pszennej oraz żytniej jest bardzo dużo. Różnią się nie tylko zawartością soli mineralnych ale i zastosowaniem. To z której mąki przygotujesz zaczyn na chleb, pierogi , makaron czy kruche ciasto naprawdę ma znaczenie. Poniżej krótka ściągawka, którego typu mąki należy użyć aby nasze wypieki/potrawy zachwycały wyglądem i smakiem.

Mąki pszenne:

Mąka pszenna typ 500: delikatne ciasta, biszkopty, ciasto kruche oraz półkruche, babki, naleśniki, pierogi, ciasta smażone, ciasta parzone oraz ucierane, ciasto francuskie i półfrancuskie, kluski i makarony, zagęszczanie zup i sosów.
Mąka pszenna typ 750: wypiek pieczywa (pszennego i mieszanego), bułek, ciasto zagniatane np. na pizze.
Mąka z płaskurki typ 750: wypiek chleba, herbatników, ciastek, makaronu. Idealnie nadaje się do wypieku chleba, który dzięki niej ma lekko orzechowy smak
Mąka pszenna razowa typ 2000: pieczywo z wysoką ilością błonnika oraz do przygotowania makaronów z pełnego ziarna.
Kasza manna z mąki pszennej: samodzielny posiłek, deser, do zagęszczania zup i kremów, dodatek do pulpetów, kotletów, pasztetów, klusek, zamiennik bułki tartej. Idealna do przygotowania zupy mlecznej, kleiku lub musu.

 

Mąki orkiszowe (orkisz to jedna z najstarszych odmian mąki pszennej, nie modyfikowana genetycznie)

Mąka orkiszowa typ 650: jest to zdrowsza alternatywa dla klasycznej mąki pszennej (np. typu 500) idealna do wypieku wyrastających ciast oraz jasnego pieczywa, jest dodawana do mieszanek przy wypieku pieczywa pełnoziarnistego żytniego i pszennego. Przygotujesz z niej ciasto na pierogi oraz naleśniki. Nadaje się do wypieku ciast, biszkoptów, ciasteczek, klusek, naleśników makaronu czy pierogów. Chleb wypieczony z mąki orkiszowej ma delikatniejszy, lekko orzechowy smak.
Mąka orkiszowa typ 2000: pieczywo z wysoką ilością błonnika, na chleb i bułki typu graham.

 

Mąki żytnie:

Mąka żytnia typ 720: do przygotowywania zaczynów na chleb żytni oraz do wypieku chleba mieszanego i bułek. Z mąki żytniej typ 720 możemy przygotować zakwas na  żurek lub barszcz biały.
Mąka żytnia razowa typ 2000: idealna do przygotowania razowych chlebów na zakwasie, lub w połączeniu z innymi mąkami na pyszne chleby o wysokiej zawartości błonnika. Można z niej przygotować także zakwas na żur.

No Comments Yet.

Leave a comment