Historia Młyna

Młyn w Jasienicy Rosielnej to mały rodziny zakład, obecnie prowadzony przez Michała Gargasza – młynarza w IV pokoleniu.

Pierwszy budynek młyna wybudowany został przed II wojną światową przez Jana Fiejdasza. Młyn napędzany był przez mały silnik z 200 kilogramowym kołem zamachowym, który trzeba było uruchamiać ręcznie.  W 1946 r młyn spłonął (więcej o tym tragicznym wydarzeniu można przeczytać we wpisie - tutaj...) ale już rok później w 1947 r został odbudowany przez Michała Fiejdasza. W początkowym okresie funkcjonowania młyna większość prac była wykonywana ręcznie. Był to przemiał zwrotkowy, w którym po przemiale trzeba było ręcznie mieszać mąkę. Niestety władze PRL bardzo mocno i konsekwentnie ograniczały prywatną inicjatywe oraz przedsiębiorczość obywateli, finałem takich działań było upaństwowienie młyna w 1953 roku. W tym samym czasie  Michał Fiejdasz został kierownikiem młyna w Domaradzu.

W 1972 roku zmodernizowano zakład w Jasienicy Rosielnej. Wprowadzono szereg zmian konstrukcyjnych, nastąpiła rozbudowa, powstały zbiorniki pozwalające na przyjęcie większej ilości zboża.

Kilka lat temu został dodatkowo zakupiony młyn żarnowy, który umożliwił produkcję maki razowej. W zakładzie zainstalowano także maszynę do obróbki orkiszu, płaskurki oraz samopszy.